March 29, 2021
Без любви нет духовности
March 26, 2021
Cappadocia
Каппадокия (Турция). Орёл и Решка. Чудеса света (eng, rus sub)Орел и Решка снова путешествуют! За новыми Чудесами света наши ведущие - Антон Зайцев и Василиса Хвостова отправились в Каппадокию. Это горная область Турции, ее сердце с горными великанами и подземными городами. Все самое интересное находится в городке Гереме, где туристы могут полетать на парапланах, покататься на верблюде и, конечно, же самое волшебное - подняться в небо на воздушном шаре. #орелирешка #орелирешкачудесасвета #каппадокия Если вы собираетесь в край воздушных шаров, то спешите связаться с Жанифель - в инстаграм @janifel и whatsap +905442728131
Art Walk галереями у одному з найбагатших міст США
March 25, 2021
Сначала станьте уединенным
Сначала станьте уединенным. Сначала начните получать удовольствие от самого себя. Сначала станьте таким подлинно счастливым, что не будет иметь никакого значения, если никто и не придет к вам; вы полны, переполнены. Если никто и не постучится в вашу дверь, то все равно все в порядке — вы ничего не упускаете. Вы и не ждете, что кто-то придет и постучит в вашу дверь. Вы дома. Если кто-то придет к вам - хорошо, прекрасно. Если никто не придет - тоже хорошо и прекрасно. Тогда вы можете идти на отношения с другими. Теперь вы можете делать это как хозяин, а не как раб, как император, а не как нищий.
И человек, который живет в своей уединенности, всегда будет привлекаться другим человеком, который тоже прекрасно живет в своей уединенности, потому что подобное привлекает подобное. Когда встречаются два хозяина - хозяева своего бытия, хозяева своей уединенности, - счастье не просто складывается, но умножается. Это становится грандиозным празднованием. И они не эксплуатируют друг друга, они делятся друг с другом. Они не используют друг друга. Скорее наоборот, они оба становятся единым целым и наслаждаются существованием, которое окружает их.

March 24, 2021
Настроенные на одну струну
А хочешь, я тебе открою тайну?
все это наполняет Вселенную разнообразием вибраций, а в итоге и разнообразием творений
March 23, 2021
Путешествия к себе
March 22, 2021
Вже почалось, мабуть, майбутнє...
March 16, 2021
Андреа Иерволино. Идеальный мир для меня. Созидательное общество
Андреа Иерволино - голливудский кинопродюсер итало-канадского происхождения, который начал снимать фильмы в 15 лет и сегодня работает со многими мировыми звёздами современного кинематографа.В интервью для АЛЛАТРА ТВ Андреа делится своим мнением о Созидательном Обществе. Вы услышите вдохновляющие истории из жизни Андреа, в которых он раскрывает значимость Первой Основы Созидательного Общества - "Жизнь Человека" в своей жизни.
March 13, 2021
Як організувати виставку мистецтва
У ПОДКАСТІ:- З чим необхідно визначитися спершу, ще до початку будь-яких планувань та приготувань - Формати виставок та різні підходи - Можливі локації та їхні відмінності - Терміни експозиції - Де взяти гроші на виставку - Перелік витрат та яких можна уникнути !!! Онлайн семінар: Як організувати свою виставку та не з’їхати з глузду: https://gallery101.com.ua/workshop-ex...
March 12, 2021
Выставка Рафаэля в Риме и Томаса Сарацено во Флоренци
Прорвалась! Это самый длинный выпуск на канале, в нем первые выставки, которые я увидела после карантина. Начала c Рафаэля в Риме (долгожданная, закрытая, вновь чудом открытая). Про выставку все рассказала выше, но теперь ведь поход в музей - это исполнение десятка ритуалов. И пока вроде это даже интересно, и внове, и хочется снимать посетителей в масках, а не только картины. Что будет дальше? Думаю, к прошлой расслабленной жизни вернемся мы не скоро. В Италии, на пустых площадях, это особенно очевидно. Зато никаких толп и духоты в залах. Напрягает только ограничение по времени. Да ладно, ну что я! Многое напрягает. Кстати, про будущее и то, что, возможно, нас ждет при лучшем раскладе, рассказывает визионер Томас Сарацено во Флоренции. Ловите Италию здесь! И будем надеяться, скоро самолеты полетят. Не одной же Танзанией!
March 11, 2021
КАК ПЕНИЕ ВЛИЯЕТ НА ЗДОРОВЬЕ
March 9, 2021
9 марта свой день рождения отмечает обладательница премии «Оскар» и одна из самых ярких звёзд французского кинематографа актриса-художник Жюльет Бинош
March 8, 2021
Благотворче суспільство: яким його бачить гостя
Благотворче суспільство: яким його бачить гостя?• Як знайти себе в професії? • Фріланс у майбутньому та майбутнє різних професій? • Дискримінація на роботі, що можна зробити щоб цього уникнути в Благотворчому Суспільстві? • 8 Основ Благотворчого суспільства як запорука справедливості та безпеки для кожного
March 6, 2021
Бо ЖІНКА- це і є творець життя!
March 1, 2021
…Ранок йшов селом поволі та нечутно
–Доброго вечора вам у хату,бабо!
–О! Доброго здоров’я, моя внученько!
Баба Єва стояла на ґанку та вимішувала в «поминіцах» свиням їсти. Лише на мить зупинилася, повернула голову в мій бік для привітання й продовжила. Однією рукою обіперлась об край відра, другою– ретельно переминала варену бульбу. Одночасно ліктем відганяла настирливу курку, яка так і норовила влізти у посудину.
–Гето ж бач, ши́ненькохудубци даю. Вже не тая баба, геть не тая… Не вспеваю, моє ді́тятко,зовсю́м не вспеваю…
–Ну, чому ж не встигаєте? Он на селі кажуть, грибів сьогодні назбирали цілу коробку, а зранку мама вас на полі бачила, ще й потім…
–Якириби´!?
Баба, ніби зігнута лозина, в секунді виструнчилася та ляснула з пересердя брудними руками об поли спідниці.
–Яку коробку? Хто в тую коробку залєда́в?
–Кажуть з горою, аж фартухом обв’язана.
Було видно, що бабуню аж розпирає від бажання похвалитися нинішнім набутком, але улюблену роль старенької і хворої, бідної і нещасної, якій тихо заздрить півсела, а інша половина оббріхує, та разом з тим нікому не потрібної, навіть дітям і внукам, бабці,вона повинна ще трохи пограти, тож продовжувала опиратися.
–З горе́ю…Бачилі вони… А шо ж курей своїх на моюм городі не бачат? Вже в коліна в буракахямиповигребалі! Вурки´*злуми́лі*зовсю́м... Хоть вони в ге́тумро́ци й ву́рки* булі, алє ж…
– Ба, то я піду гляну на гриби.
–Пожді, я за́ренькосвіням дам і пу́йдем.
–Давайте допоможу.
–Нє, ти у всьому чистому–шизаліписа, будь тут.
Вечір ніжноздмухував із плечей денне тепло. Я стояла посеред двору та спостерігала через вікно літньої кухні, як у печі гарцює вогонь. За годину від його шалу вона стане білою і до самого ранку берегтиме гаряче дихання свавільця у кривицьких цеглинах.
–Гето мусіть Міцьо з Яковом розказалі, – баба вже чимчикувала назад, обходячи купини густого споришу, і вголос розмірковувала, хто розніс новину, що нарешті «викинулісариби». –Вони стоялікелєколодезя, як я на ровери з лісу їхала. Вже за́втрекисобиполєтят.
Похапцем помила в балії руки, находу витерла краєм фартуха й першою ступила в завше темні сіни. За мить туди впав стовп світла з прочинених дверей,і запахло підгорілою картоплею з чугунів, свіжою сироваткою та сіном. Ним були встелені тонкі листи заліза з загнутими краями – бляхи, на яких сушили гриби.
– Ого! – вирвалося у мене, коли зайшла до кімнати. Весь простір біля печі займали оті бляхи з нанизаними на «ме́тки» грибами. – Скільки?
– Двісті девеностоштири, друбози´* не щитала.
– А де стільки назбирали? Позавчора мама з татом в Грабні́к ходили, по Защоку́вщині пройшлися – пару лисичок і сироїжок знайшли, білих грибів жодного.Сусід казав, щодо Колі́йки їздив і аж на Борсуках був і нічого путнього не бачив.
–Келє Колійки пошті завше риби рослі. Якось то, я шипу́ддівком була, впросіласа до баби Ганни і Марини Сромпелішиної в кумпанію. Пришлі ми туди, рибув мало даши й червиви. Марина знайде, розломит і викидає, бо пото́чани. А баба Ганна юй і каже, шо ти так на свою семню не назбираєш. Не розло́май, песокоботрида й так ци́лєньки посушиш– хто там буде бачить, є черви чи нема. То було літом, Марина беремена була. А в м’ясоїдвроділаі Ганну за бабу взяла. Хрестіни, всі за столом седят, по сто грам п’ют, закусьвают. Тут од печи Марина йде і миску рибувтушаних несе, ставит перед Ганною, каже: «Їжте, бабко,ци́лєньки, оно ж не розломайте!». Да як зарегочутобидьві!
Баба, оповідаючи минуле, творить завтрашній смачний ранок – порається з сиром. Знімає з дверець піддувала підвішений клуночок, на якому гойдається остання крапля сироватки, кладе на стільчик, накриває чистенькою дощечкою і зверху навалює коричневий, колись для мене малої абсолютно непідйомний камінь. Будуть «налісніки».
–Ага, весело… Ба, то де вони зараз ростуть? На Казіми́рисі? Чи може в Ю́шковцах?
–А в Юшковцахколісь бабуся наша, шо під лісом жила, ти ши ж її застала, вовкувстрила. Пошла туди по опеньки. Ходіт, збирає, а тут з-за куща вибегає собака, здорови таки. Вона ж соби думає, шо то Васіль зо своїм вовчуром. Як тут шиодінвискакає, і до її доходіт – вовки! Каже – злєкаласа, з місця не зойду. Шо робіть? Наставила на їх пальца, мо’подумают, шопісталєт, і так тіхенько: «Пууух…»
Баба не просто розповідає, а лівою рукою підтримує праву, вказівний палець якої націлений на сіроманців, і з примруженим оком видихає оте «Пууух».
– Ви за бабусю розповідаєте, а самі вовків як доганяли. Де то було? На Литовці чи Кривицькому шляху?
–Ох нє! На Терта́цкуй лінії, зразу за Дубамі.
–Так близько від села?
–Напра́вду! Дальбу´присяльбу́я не мутю́!*Не помню чого, алє тоді в ліспошла не селом, а через город, понад канавою і так прамо в Одри́нки. Шитемно було.ПролєтілаҐанзільо́вунівку, хотіла на Засті́ннєйті, алє повернула і так напрамик скоренько вишла в Дуби. А туман таки! Бачу,впереді хтось стоїт і мешечкабілєнькогодержит, да й не сам – двоє. Одінбульший, другий менший. Я соби думаю, шохто ж гетопервим за мене сюди залєтів? Чи мо’хто заблудів? Мусіть якисьЛі́твичанє чи Криви́чанєпоблуділі, ночовалітутеки. Зареїх розпитаю і дорогу покажу. Махаю їм, мол –стуйте. Добегаю– матьонко Божа! Вовки! Той, шо видався бульшим, седіт на задніх лапах, а другий стоїт, і на шиї в його овечкалєжит. Чую, в корчах збоку шосьшелєстіт, глядь – третій. Ноги похололі. «Ну всьо! –кажу соби, – от і смертонька моя пришла». Стою на їх дівлюса, а вони – на мене. Потом так помалєсенькуповернуласа спиною – хоть бачить не буду, як накинуца на мене – і пошла. Одошла трохи – березінакелє дороги лєжит. Я соби її на плєчевиваліла, хай думают, шо то ружжо…
– Ага, а потім ви ще повну коробку грибів назбирали і вас кум Микола додому привіз, це вже я пам’ятаю.
– Так мені Боженько в той день помуг, шо я на Казімирисі їх за час наризала.
–А сьогодні де назбирали? В Бамбу́льовці?
–А ти помніш, як тебе малєньку батько туди носів, і виґараху́в*цилека́чало*знашлі?
–Пам’ятаю. Чи на Вовковні́?
– Де Вовковня́ тепер, детінонько, колісь був панский ліс, і мужикам там не позволялі риби збирать. Лєсніки кого ловилі – штрафовалі. Вже як булапора, пани з панямиприїжджалі з Дубровици і то для їх таке розвлєчєніє було. Наши туди правдами й неправдамизабегалі. Рибув там вельми багацько росло. Розказвалі, ФедьохаПридюкова й собиподаласа. Тулькозашла, бачит – лєснікіде. Вона раз – споніцу на спину і сіла в ягоднік. «Цо пані робит?!». А Федька: «Ґжи́би малює!»
– Ну ба!То де ж ті ґжи́би зараз ростуть?!
– А шо, я не сказала? О, моя дорогесєнька, келє тої пересічки, де поза́літюс*МакатайБаданісюв дрова заготовляв. А хочеш, ходімзавтре зо мною, туко я йду повп’ятого.
Я ступала додому переможною ходою. Мама запевняла мене, що бабуся нізащо не скаже, принаймні днів три, де найдружніше «викинуліса» гриби. А я ж все-таки допиталася! Та чим ближче підходила до хати,тим ясніше розуміла, що бабуся, щоб і мене не образити, і першості в грибних перегонах не втратити, зуміла чесно відповісти на питання, не вказавши місця: пересічок в лісі сотні, вирубаних ділянок десятки, МакатайБаданісюв, правда, один. От тільки чи пам’ятає він, де саме в позаминулому році дрова заготовляв. Та й хто його питати піде.
Ось така вона – грибна дипломатія.
…
…Ранок йшов селом поволі та нечутно. Щулився часом, коли тремку тишу розколювало голосне півняче вітання або металевий дзвін порожнього відра, яке вислизнуло з рук і гримнулося об мурований ґанок. Зазирав у теплі корівники, ласував білим шумовинням над молоком у дійницях і йшов далі. Його туманний подих кублився вулицями, гойдався на павутинні, цілував у садках сонні пуп’янки квітів, дошіптуючи їм останні сни.
Мій останній сон, наляканий маминим «Вставай! Бігом! Заспали! Баба чекає!», дременув так швидко, що навіть позіхунчиків не залишив. За кілька хвилин я одягнулася, почепила коробку за плечі та погнала на Кундваре. Поспішала дуже. Бабуся сказала бути пів на п’яту у неї, а зараз п’ять. Он вона вже вдруге вибігає на шлях, виглядаючи мене. Махаю їй. І от ми разом підтюпцем прямуємо до лісу.
– Ба, чому так біжимо? Ще ж зовсім рано та темно,хоть в око стрель! – кажу, аби перервати мовчанку та виправдати запізнення.
–Яке рано!? Яке темно!? – скипіла бабуся. – Он Ніна Ґараха́йчина, послідня сплюха в селі, і тая корову вже видоїла! Слєдущий раз захочеш зо мной по риби́йті – в мене будеш ночовать. Твоя маті з братами наввипередки з Міцьовими вже в штиричаса з хат вилєталі, шобпервими в лісі буть. Забегалі на Защоку́вщину і там ждалі пуд дубамі, поки розвидніє.
Судячи з інтонації, яка йшла на спад, градус кипіння в бабиній душі знижувався, і я вирішила остаточно врівноважити її настрій питанням про минуле. Цю тему вона дуже любила.
– От ви всіх своїх дітей навчили збирати гриби. А вас хто?
– Ніхто мене, внученько, за руку в ліс не вьюв і не казав, шойдіподівіса пуд тим корчиком, мо’ там рибо́к росте, знаючи точно, шовун там є.Нє. Сама впросьвалася з дядіноюйті. А тоді, дітя, такевремнєбуло, шо й риба́буліжадни́. Ото йдемолісом, а вона мене то до тих дубкувпосилає, то до тої канавки, а сама – в другу сторону. Зи́демоса – в їїкоробцидесеть, а в моюй – два. Я мала не дурна була да ши й пам’яту́ща. То в слєдующий раз, поки вона зайде на своїрибо́вища*, я вже там пролєтю. Хай і не всівизбираю, але коробочку приносіла дохатиповну. Потом сама стала ходіть, а вже в тринадцать літ пошла на роботу – ліссадіть.
– Ви, мабуть, всіпересічки, всі дороги знаєте?
– Всі не всі, алєблудю́ри́дко. Якось то, –бабуся перервала розповідь і зупинилася. –Нагніса, дітя, тобилєхчий і полапай келе того пенька – там вчо́реки два малєсєньки рибки нашла, мо’ ще якивирос.
Я стала на коліна й обома руками почалапритискувативологевід туману, ще не злежанедубовелистя. Щось є! А, жолудь.
¬– Нема.
– Не можебуть!
По тону голосу стало зрозуміло, що той гриб там муситьрости. Я зновувкляклабіля пенька і – о диво! – у мене в руцітовстопузе чудо ззовсімбілою головою-капелюшком, яку ще не встиглипомалювати в коричневесонячніпромені.
– То я тоби не доказала, – повела мовудалі бабуся. – Якосьполєтіла я геть до болота. Ходіла, збиралада йбачу, шо зашла в якисьзовсю́мнезнакомиліс. Подьвіласа де сонце, а то було ши рано, взяла його по праву руку і пошла в сторону села. Йду, йду – глядь, оп’ять я тому місці, де була повчаса назад. От думаю, халєра б твоюй матери, гето ж мене вже нечистий водіт. Стала, зняла чоботи, обула їх на́метусь* і скорим шагом додому. Е-єй, роззяво! – баба різко зупинилася. – Подівіса, якого риба пропустіла, кунь спотикнеца– ногу поламає!
Я обернулася, прослідкувала за поглядом головного грибника нашої сім’ї. Ну так, грибок, але не аж такий, щобкінь ногу поламав, сантиментівп’ять.
– Кажу ж, темноще, – стала захищатися. – І взагалі, як ви не боїтесясамі в лісіти, та щепісля того, як вовківзустріли?
– Не звіра треба боятіса, а людіни. Гето ж влі́тюс*чипоза́літюс*розказвалі, шоманяк в лісізав’ювса. Отаквискочит з-за корча, зні́же тебе ножами, сам од того вдавольствіє получит, а ти Богу душу одай! То я тоби скажу – пов села бабей пуд хата́міседілі. Алє я ходіла, хоть серце й тьопалоса, як де суха ломачина з дерева падала.
– І хтоіз нас роззява,– я кинулася на бабинбік дороги і витягнула з ямичималого боровика. Бабуся засміялася:
– І не темно, пра?
Насправді в лісібулосіро. Ми якраз проходили Гори́ци. Я пригадала легенду про перший сільськийцвинтар.
– Ба, а то правда, що тут колись кладовищебуло?
– Розказваюттаке. А чибулі тут мо́ялки, чинє – хто ж йогознає. Гето єслі б приїхалівучо́ни, да зробилірозкопки, да якисьбикостінашлі – ото вжеточнедоказатєльство. А так… Алємісцєгарне: на гори́, песочок, сосонкирувну́сєньки, соненькопрогреває,вітьорпродуває. І бач, воно з теїстрони од села, де сонцесядає. Де день хаваєца, тамеки і людінухавалі. Розумнитиїколісьнілюдібулі…
Бабуся замовкла, занурившись уякісь свої, лише їй відомі думки. У мене ж в голові крутився найцікавіший і найдраматичніший момент тієї легенди –історія останнього поховання. Ніби померла в селі молода та дужегарнадівчина, єдина дочка заможнихбатьків. Ще йнапередоднівесілля. Повідали, що лежала новопреставлена втруні у весільномувбранні якжива.Невтішнібатько та мати, згорьований наречений усюсвоюлюбов та шанувклали в пишний похорон. Від малого до старого проводжали в останню дорогу. Після поминального обідурозійшлися, щобнаступного дня зустрітисязнову та занести «сніданнє» на могилу. Коли ранкомвсізібралися, то зауважили, що нема коханогохлопцяпокійної. Вирішили, щовінвжепішов і рушили собі. Те, щопобачили на кладовищі, заставило заціпенітинавітьбувалихвідчайдухів. Могила буларозрита. Покійницясиділабіля сосни, притулившись до стовбуращокою, і нібиусміхалася. Білятої сосни, яку під час поховального обряду підпиравлобом, ховаючисльози, її наречений. Його, до слова, на кладовищі не застали, як і не знайшлизгодом у селі. Коли найсміливіші з гурту наблизилися до ями, то вирізнили на сирому піскусередвчорашніхслідіввеличезнівідбиткиведмежих лап. Про те, щовідбулося тут вночі, де подівсяхлопець – достеменноніхто не знає, але стверджуть, що то булоостаннєпоховання на цьомумісці.
Зподорожі у давнину мене повернула бабуся.
– Сюди, сюдизвертай. Пуйдемо Кривицким шляхом на Казімириху.
Не встигла я й двохкроківспупити, зійшовши з Тертацької лінії, як послизнулася на вогкій доріжці. А далі, як у сповільненій зйомці. Нога поковзом посунулася назад, тож мене кинуло вперед. Мимоволі простягаю перед собою руки й лечу. Дивуюся, з якою неймовірною швидкістю до мене наближається земля. «Ніс!» – пропікає застережлива думка. В останні долі секунди все-таки встигаю повернути голову і відтрафаречую на глинистій поверхні щоку та вухо. Хрясь! Це коробка з грибами з-за спини, описавши півколо, гепнулася попереду. Довкола неї розсипалося все, що знайла дорогою. На дивний шум позаду озирнулася бабуся. Я бачила, як подив на її обличчі стає усмішкою, і за мить вона заходиться щирим, нестримним сміхом. Я теж гигочу, і ми разом починаємо збирати мої нещасні трофеї.
– Це ж я-а-а-кий кінець буде м-м-мого походу, якщо т-т-такий початок, - видушую з себе, затинаючисьвідреготу.
…На узліссі, біля Боковцових, трохи стомлені але й задоволені ми зупинилися поправити в’язані в рядюжки коробки з грибами. Цю нехитру науку мені так і не вдалося опанувати, тож поки бабуся поралася з нашими клумахами, я пробіглася доріжкою,понад якою ще зовсім малою збирала гриби. Коли повернулася назад – все було готове.
«Таки втомилася: три хвилини без коробки – і ось вона наче тяжча в половину», – думала, чим чикуючи додому.
– Як успіхи? Знайшлатрохи? Де збирали? – мама кинулася з двору назустріч, щобдопомогтизняти ношу з плечей.
– Спочатку йшли Білою дорогою, ну, Тертацькою лінією, потім по Кривицькому шляху і на Казімириху вийшли. А де потім ходили – Господь йогознає!Це б визорієнтувалися, а я… Але наскидала непогано, десь дві третіх коробки,– відповідаю, виборсуючи її з рядна.
– Так вона ж майжеповна!Якідвітретіх?! Ох, дочечко, математика – то не твоє. А бабина наука, бачиш, в лісі не лишилася, он як гарнотиназбирала.
Я стояла та усміхалася. Тепер зрозуміло, чому коробка раптом поважчала: бабуся, ладнаючи клунки, переклала трохи своїх грибів мені, але про цю аферу дипломатично промовчала, бо знала, що на те не пристану. Ох і бабусю маю! Найкращу!
Вурки´ – огірки
Злуми́лі – знищили
Ву́рки – гіркі
Друбоза´ – дрібнота
Напра́вду! Дальбу´присяльбу́ я не мутю́ – Справді! Присягаю, що не обманюю
Ґарахи́ – місцева назва виду грибів
Ка́чало – велика кількість грибів на одному місці
Поза́літюс – позаминулого року
Рибо́вище– грибні місця
На́метусь – у значені навпаки
Влі́тюс – минулого року
Поза́літюс – позаминулого року
фото акварелі Ніта Енгл (США)
текст Оленка Лотоцька
Пиши вірші так, ніби нещодавно був щасливим
Пиши вірші так, ніби нещодавно був щасливим, ніби ще пам’ятаєш, як це — любити від початку і до кінця, ніби щойно забігав у холодну квіт...
